Jesteś tutaj:izolowane.pl»BLOG»Porady»Czy system PAS może być tani?
środa, 15 październik 2014 08:08

Czy system PAS może być tani?

Napisał

PAS 150x150pxCzy coś jest tanie, czy drogie zastanawiamy się zawsze w odniesieniu do czegoś, co już znamy, co już wcześniej nabyliśmy. Nie będę starał się udowadniać, że linie PAS są tanie, bo zabrakłoby czytelnikowi cierpliwości, aby dotrwać do końca wywodu.

Chcę jednak przestrzec przed szukaniem tanich rozwiązań, bo najczęściej kończy się to rozwiązaniem tymczasowym, do którego nie mamy zufania, które zastosowaliśmy, bo akurat w tym momencie chcieliśmy zaoszczędzić. Często spotykam się z taką sytuacją, że projektant na zlecenie operatora sieci energetycznej ma za zadanie zmodernizować linię napowietrzną SN. I ma to zrobić tak, aby koszt modernizacji był jak najniższy.

Niestety czasem zdarza się, że do modernizacji - do przeizolowania na system PAS - są przeznaczane linie, które mają tylko kilka lat. Zbudowane one zostały jednak w technologii tradycyjnej, z tzw. przewodami gołymi, być może również z oszczędności. Problem tkwi w tym, że linie te w okresie różnych zawirowań pogodowych (szczególnie zimą) powodują wyłączenia na skutek dotykania mokrych gałęzi, czy kładzenia się na liniach drzew. Projektant najchętniej wymieniłby tylko izolację i przewody na zgodne z systemem PAS - np BLL-T czy BLX-T, najnowocześniejsze przewody PAS z trójwarstwową osłoną izolacyjną. Chciałby przy tym zachować jak najwięcej konstrukcji wsporczych, które są praktycznie nowe. I o ile z wymianą słupów funkcyjnych nie ma dużych problemów przy uzgodnieniach z operatorem, o tyle słupy przelotowe są najczęściej traktowane jako mniej odpowiedzialne i sugeruje się ich pozostawienie. Tutaj napotykamy na problem techniczny, wynikający zarówno z wytrzymałości słupów przelotowych, jak i ich doboru dla linii gołych i linii PAS.

Stosowane w liniach gołych słupy typu ŻN o wytrzymałości 227 daN, zdają egzamin, ponieważ przewody są lekkie, parcie wiatru na nie niewielkie. W wypadku położenia się na linii niewielkiego drzewa, choć, z uwagi na doziemienia, dojdzie do wyłączenie, to słupy nie ulegną uszkodzeniu. Wiązałka aluminiowa pozwoli na przesunięcie się przewodu, co spowoduje zmniejszenie naprężenia w przewodzie w przęśle, w którym położyło się drzewo. Mamy przerwę w dostawie energii trwającą tak długo, aż służby energetyczne nie usuną awarii - nie usuną drzewa z linii. Aby uniknąć tego typu awarii stosuje się przewody PAS. Ale co by się stało, gdyby pozostawić słupy ŻN? O ile występujące obciążenie pionowe - ciężarem przewodów, jak i boczne - parciem wiatru, byłoby nieszkodliwe dla słupa ŻN-12, to już położenie się drzewa lub jego upadek na linie gwałtownie obciąża ten słup w płaszczyźnie, w której obciążenie maksymalne może wynosić 113 daN. Wiązałka do systemu PAS ma trochę inne zadania, niż do linii gołych - ma utrzymać nawet całe przęsło, gdyby przewód uległ uszkodzeniu na sąsiednim, a co za tym idzie nie dopuścić do przesunięcia się przewodu w wiązałce. Tak więc, naprężenia w przewodzie na skutek przemieszczenia się przewodu względem słupa przelotowego nie zmniejszają się a całość obciążenia idzie na ŻN. Konsekwencją jest złamanie się słupa.

Dlatego zdecydowanie nie zalecam pozostawiania słupów typu ŻN w modernizowanych liniach, nawet jeśli słupy są nowe, nieuszkodzone i mają pełnić "tylko" funkcje słupa przelotowego. Proponuję w to miejsce słupy drewniane - ich strzałka ugięcia w wierzchołku zdecydowanie lepiej wpływa na zmniejszenie naprężenia w przewodzie w przęśle, w którym upadło drzewo lub lekkie żerdzie wirowane o wytrzymałości przynajmniej 430 daN (np E/4,3).

W katalogach rozwiązań typowych dla linii PAS, rozprowadzanych przez Ensto Pol, nie proponujemy słupów typu ŻN. Pozostawienie takich słupów w modernizowanych liniach wprowadza ryzyka, o których pisałem powyżej. Decyzja o ich pozostawieniu lub wymianie (znacząco wpływającej na koszt modernizacji) powinna uwzględniać te zagrożenia.

 

Robert Sowiński

V-ce Dyrektor Sprzedaży
Ensto Utility Networks

Najnowsze od Robert Sowiński

Zaloguj się, by skomentować

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(): Failed opening 'images/settings.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php7/lib/pear') in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200