Jesteś tutaj:izolowane.pl»BLOG»Artykuły techniczne»W dążeniu do bezawaryjnych sieci kablowych
wtorek, 02 czerwiec 2015 09:31

W dążeniu do bezawaryjnych sieci kablowych

Napisane przez

Ensto UndergroundTesty przeprowadzone w trakcie odbiorów linii kablowych SN wykazały, że aż 50% wszystkich wykrytych usterek spowodowanych było błędami podczas instalacji muf i głowic kablowych.

Materiały i technologie nieustannie ewoluują, dlatego nie można zaniedbywać stystematycznych szkoleń gwarantujących ich prawidłowy montaż. Udział linii kablowych SN w energetyce gwałtownie wzrasta w odpowiedzi na postępującą urbanizację oraz wynikające z tego rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie bardzo ważne jest przestrzeganie rygorystycznych norm dotyczacych dystrybucji energii elektrycznej.

W czasie przeprowadzanych prób odbiorczych zauważono, że wraz ze wzrostem instalacji kablowych zwiększa się ilość błędów montażowych. Potwierdzeniem tego stanu może być przypadek uruchomienia nowej sieci kablowej 10 kV z zainstalowanymi 180 mufami i 72 głowicami przez spółkę dystrybucyjną Stromnetz z Berlina. W sumie zaobserwowano 26 poważnych usterek spowodowanych nieprawidłową instalacją, w tym połowę zidentyfikowano jako uszkodzenie muf kablowych, a pozostałe jako uszkodzenie kabla.

Dystrybutorzy energii w Finlandii coraz częściej szukają szczegółowych informacji na temat częstości występowania usterek spowodowanych wadliwym montażem osprzętu kablowego. Jednocześnie Europacable ACC, organizacja zrzeszająca europejskich producentów kabli, przygotowuje ujednoliconą koncepcję szkoleń w celu poprawy sytuacji. Petri Hyvönen, szef grupy badawczej w technice wysokich napięć w Aalto University, również zauważa wagę tego problemu. „Spółki dystrybucyjne są coraz bardziej zainteresowane stanem swojej infrastruktury sieciowej. Coraz więcej z nich chce przeprowadzać testy końcowe podczas odbiorów nowych linii kablowych. Odsetek uszkodzeń jest monitorowany bardziej szczegółowo niż to miało miejsce wcześniej, a firmy starają się dokładniej określić przyczyny tychże uszkodzeń" stwierdza Hyvönen.

Niektóre spółki dystrybucyjne w Finlandii przeprowadziły własne badania osprzętu kablowego stosowanego obecnie lub tego, który został usunięty podczas modernizacji linii zasilających. Elementy zostały rozmontowane, a ich instalację porównano z właściwymi instrukcjami montażu. Hyvönen zauważa, że w niektórych przypadkach aż 50% badanych elementów wykazało odstępstwa od tych instrukcji.

Europacable ACC jest w trakcie opracowywania programu szkoleń i zasad akredytacji elektromonterów w montażu muf kablowych SN. Budowa sieci obejmuje zazwyczaj operacje na kablach o izolacji z tworzyw sztucznych, ale wielu elektromonterów montuje również mufy kablowe na kablach o izolacji papierowej przesyconej syciwem nieściekającym. W związku z tym projekt obejmuje dwie kategorie akredytacji. Oznacza to, że w jednej z nich wymagana będzie umiejętność łączenia kabla o izolacji papierowej przesyconej syciwem nieściekającym z kablem o izolacji z tworzywa sztucznego. Po takim szkoleniu monter otrzyma certyfikat potwierdzający jego umiejętność prawidłowej instalacji osprzętu kablowego. Montaż osprzętu dokonywany przez wykwalifikowane osoby pozwoli na eliminację błędów wynikających z braku wiedzy. Prace nad projektem dopiero się rozpoczęły, ale wszystkim zależy aby był jak najszybciej ukończony i wprowadzony w życie.

Hyvönen nie widzi przeszkód we wprowadzeniu ujednoliconych wymogów w zakresie kształcenia i certyfikacji w Finlandii. Każdemu przyniosą one korzyści, od operatorów sieci i wykonawców po dostawców i producentów. „Szkolenia i certyfikacja powinny być postrzegane jako korzyść dla wszystkich, a nie tylko jako dodatkowy koszt. Poza tym na problemy z jakością montażu ma wpływ wiele czynników", dodaje. "Poprawa jakości instalacji zwiększy niezawodność sieci energetycznej a tym samym obniży koszty eksploatacji w dłuższym horyzoncie czasowym. Jeżeli wymogi w zakresie szkoleń nie zostaną wprowadzone, może to doprowadzić do zwiększania się ilości błędów montażowych. Taki scenariusz byłby znacznie bardziej kosztowny dla spółek energetycznych niż instalacja wykonana przez przeszkolonych i akredytowanych profesjonalistów", mówi Hyvönen.

System szkoleniowy Ensto Pro, działający także w Polsce, wpisuje się w strategię poprawy jakości montażu osprzętu kablowego. Obejmuje on moduły treningowe umożliwiające budowanie bezpiecznych i niezawodnych linii energetycznych napowietrznych i kablowych. Szkolenia dostosowane są do potrzeb klientów i podzielone są na część teoretyczną oraz praktyczną. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na eliminację błędów montażowych i przyczynia się do niezawodnej pracy sieci przez długie lata.

Najnowsze od Jarosław Zdrzałek

Zaloguj się, by skomentować

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(): Failed opening 'images/settings.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php7/lib/pear') in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200