Jesteś tutaj:izolowane.pl»BLOG»Porady»„Co ma piernik do wiatraka?”
poniedziałek, 23 marzec 2015 10:42

„Co ma piernik do wiatraka?”

Napisał

Znak izolowane 150x150Choć tytuł mało poważny, to temat do zabawnych nie należy. Od czasu do czasu, a ostatnio mam wrażenie, że coraz częściej, pojawiają się informacje o przykrych konsekwencjach, wynikających z rozstrzygnięć przetargów ogłaszanych według ustawy PZP.

Część z tych konsekwencji nie dotyka nas bezpośrednio, choć wielu Polaków cierpiało, w mniejszym lub większym stopniu, z powodu przerwania przez chiński koncern budowy autostrady z Łodzi do Warszawy. Teraz mówi się głośno o braku kompetencji PKW, która nie umiała w odpowiednim czasie i spośród odpowiednich firm wybrać twórcy oprogramowania ułatwiającego zliczanie głosów wyborców. Zostawmy jednak sprawy „wielkie", czas wytłumaczyć się z tytułu tego wpisu.

Toczy się wśród specjalistów, najczęściej inżynierów elektryków, dyskusja o wyższości jednych wyrobów nad drugimi. Zwrócę tym razem uwagę na jedną z dyskusji, czyli tę, która dotyczy „problemów" z wyborem przewodu SN do zastosowania w liniach PAS. Od 2006 roku nasza firma oferuje Państwu przewody o symbolach BLL-T i BLX-T. Tych z Państwa, którym symbolika owa nic nie mówi odsyłam do naszych katalogów, natomiast wszystkim zainteresowanym postaram się zwrócić uwagę na dwa aspekty, które mogą pomóc w wyborze właściwej oferty. Z jednej strony, mamy ciągle widziany przez pryzmat nakładów inwestycyjnych, koszt jednostkowy produktu, który bywa czasem niekorzystny. Co oznacza, że więcej musimy wydać w dniu zakupu. Coraz częściej jednak, stawiając wymagania dostawcy, Wydziały Zamówień (Zakupów, Logistyki etc, nazwa zależna od firmy) nawiązują dialog techniczny z Wydziałami Eksploatacji, Zarządzania Majątkiem Sieciowym, etc. To jest bardzo cenne, bo tam właśnie jest informacja o konkretnych kosztach, związanych z eksploatowaniem takich czy innych urządzeń. Czasem również dostawca jest partnerem dialogu technicznego i ma szansę pokazać wyższość – uwzględniając obiektywne czynniki - swoich wyrobów nad ofertą konkurencji. A co jeśli tych argumentów technicznych jest tak dużo, że już zaczynamy się gubić i mamy trudności z ich oceną, porównaniem i wyciagnięciem wniosków? Wtedy warto spojrzeć na parametry techniczne przez pryzmat ekonomii, na co zresztą zarządy grup energetycznych kładą ogromny nacisk.

Podam dwa przykłady, które rzucą trochę inne światło na porównanie przewodów BLL-T i BLX-T z innymi, często bardzo podobnymi, na rynku. Jedną z cech wyróżniającą przewody z naszej oferty jest pozostawienie żyły bez procesu kompaktowania – zagęszczania – i od razu pokrycie jej trzema warstwami izolacji w jednym procesie, trwającym w tym samym czasie. Co nam to daje? Istotnie wzrasta odporność na drgania eolskie w porównaniu do przewodów kompaktowanych. Z punktu widzenia tylko i wyłącznie ekonomicznego jest to zmniejszenie kosztu budowy linii PAS o 2,12 PLN/mb netto w stosunku do linii z przewodami kompaktowanymi, gdzie należałoby użyć tłumiki drgań. Wynika to z ułatwienia doboru długości przęseł i naprężeń podstawowych tak, aby nie trzeba było wprowadzać tłumików drgań.

Drugi aspekt, o którym zapomina się konstruując wymagania przetargowe, to konsekwencje, jakie wynikają z różnic rezystywności dostępnych na rynku przewodów. I tak: korzystając z oferty naszej firmy, a więc przyjmując np. do stosowania przewód BLL-T 70 mm2, na samej różnicy rezystywności zyskujemy 13,6%. A jak się to przekłada na konkretne pieniądze? Zakładając, że mocno obciążona linia SN typu PAS ma obciążenie w ciągu 20% dnia 100A, 20% - 80A, ... , 20% - 20 A, stosując przewód BLL-T zyskujemy rocznie aż 6,8 MWh zmniejszenia strat na 1km linii. W cenach z 2013 roku to jest 1335 PLN/rok/1km linii. Ponieważ, zgodnie z planami grup energetycznych, nakłady na przebudowę linii SN będą wzrastały, należy te wartości brać pod uwagę, jako istotne z punktu widzenia skutków finansowych. Dla przykładu podam tylko, że w jednej z grup energetycznych w Polsce eksploatowanych jest aktualnie około 3 tys. km linii PAS. Gdyby stosowali tam tylko przewody BLL-T, nie musieliby tracić około 400 000 PLN rocznie! Idąc dalej, powyższe długości stanową obecnie tylko około 6% linii PAS w OSD. Jeśli rzeczywiście uda się zmodernizować planowane trasy, z tych 400 000 PLN strat może się zrobić kilka milionów rocznie i to tylko, dlatego, że decydując się na zakup, brano pod uwagę wyłącznie cenę jednostkową sprzedaży, nie uwzględniając parametrów technicznych przewodów!

Podsumowując, przywołam tylko dwie liczby. Pierwsza to kwota 2,12 PLN. O tyle stosowanie przewodu BLL-T obniża koszt budowy linii, tzn. daje tyle zapasu przy cenie jednostkowej. Druga kwota to 1335,- PLN/rok/km linii SN oszczędności – braku strat, dzięki lepszym parametrom technicznym przewodu BLL-T. Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą w znalezieniu innego spojrzenia na kwestię ceny jednostkowej produktów z naszej oferty. 

Robert Sowiński

V-ce Dyrektor Sprzedaży
Ensto Utility Networks

Najnowsze od Robert Sowiński

Zaloguj się, by skomentować

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(images/settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200

Warning: include(): Failed opening 'images/settings.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php7/lib/pear') in /izolowane_K2/templates/rt_clarion/index.php on line 200